
Kvalita vody
PITNÁ VODA
Pitná voda je zdravotně nezávadná voda, která ani při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví přítomností mikroorganismů nebo látek ovlivňujících akutním, chronickým či pozdním působením zdraví fyzických osob. Požadavky na zdravotní nezávadnost a čistotu pitné vody jsou stanoveny hygienickými limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů. Tyto limity jsou upraveny prováděcím právním předpisem, nebo jsou povoleny či určeny příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví.
Kvalitu pitné vody v České republice stanovuje zákon o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb., v platném znění a vyhlášky vztahující se k tomuto zákonu. Tyto předpisy vycházejí z požadavků evropských směrnic pro pitnou vodu (98/83/ES). Počet těchto analýz (rozborů) pak závisí na počtu zásobovaných obyvatel a na množství dodávané pitné vody.
Pitná voda je pravidelně kontrolována analytickými metodami v souladu s vyhláškou č. 252/2004 Sb. v platném znění, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. Tato vyhláška je prováděcí vyhláškou zákona o ochraně veřejného zdraví. Kontrola dodržování hygienických limitů ve vodovodní síti je prováděna akreditovanou laboratoří a výsledky analýz jsou v elektronické podobě neprodleně předávány orgánu o ochraně veřejného zdraví prostřednictvím informačního systému IS PiVo.
Dezinfekce pitné vody
Pitná voda ve vodovodní síti je hygienicky zabezpečena dávkováním chlornanu sodného. Chlor se ve vodárenství používá jako přípravek pro dezinfekci pitné vody dopravované vodovodní sítí od zdroje či úpravny vody ke spotřebiteli. Jeho přítomnost ve vodě brání rozvoji mikroorganismů a voda je tak hygienicky nezávadná.
Mezní hodnota obsahu volného chlóru v pitné vodě je stanovena vyhláškou na max. 0,3 mg/l. Průměrná koncentrace chloru v pitné vodě ve vodovodní síti obcí Nový Malín a Mladoňov se pohybuje v rozmezí 0,1 - 0,15 mg/l a méně. Překročení mezní hodnoty volného chloru až do koncentrace 3,0 mg/l nepředstavuje přímé zdravotní riziko, je však nepříznivě ovlivněna jakost vody z hlediska pachu a chuti. U citlivých osob pak může docházet i k podráždění pokožky. Nepřímé riziko může spočívat ve vzniku vyšších koncentrací vedlejších produktů chlorace, např. trihalometanů.
Tvrdost vody
Tvrdost vody vyznačuje celkový obsah solí vápníku (Ca) a hořčíku (Mg) ve vodě. Oba prvky jsou součástí přírodních vod, jejich obsah lze uměle zvyšovat rozpouštěním dolomitického vápence nebo vápněním. Doporučená hodnota tvrdosti vody (Ca + Mg) je stanovena vyhláškou v rozmezí 2 - 3,5 mmol/l. Pitná voda ve vodovodní síti Nový Malín se pohybuje v rozmezí 0,5 - 1,2 mmol/l. V obci Mladoňov je tvrdost průměrně 1,2 mmol/l.

Barva
Barva se řadí mezi základní ukazatele pitné vody, která má být za normálních okolností bezbarvá.
Bílé zabarvení způsobuje ve vodě rozpuštěný vzduch. Tento stav může vzniknout například při kontaktu studené vody z vodovodu s teplejšími vnitřními rozvody v domě nebo průtokem přes perlátor instalovaný na vodovodní baterii, kdy se tento vzduch z vody uvolní a velké množství drobných bublinek pak vodu "mléčně" zabarví. Bílé zabarvení vody může nastat i po provedených opravách vodovodního potrubí, kdy se do sítě nasál vzduch z vnějšího prostředí. Bílé zabarvení vody způsobené uvolněným vzduchem nemá žádný vliv na chuťové kvality vody ani na Vaše zdraví. Vzduch z vody postupně vyprchá, stačí nechat vodu několik minut odstát, aby byla opět průzračná. Bílé zabarvení v žádném případě nesouvisí s chlorováním pitné vody.
Rezavohnědé zabarvení je způsobeno částicemi oxidu železa, které vznikají korozí vnitřních stěn vodovodního potrubí. Tyto částice se za normálních okolností usazují na stěnách potrubí. Při zvýšení průtoku vody, při manipulaci s uzávěry, při opravách nebo údržbě rozvodné sítě, se částice oxidu železa mohou uvolnit do pitné vody a způsobit tak její zabarvení. Oxidy železa nejsou zdraví škodlivé, větší množství jejich uvolněných částic však negativně působí na vzhled a chuť pitné vody.
Rozbory pitné vody
Výsledky analýz pitné vody v rozsahu "úplný rozbor" odebrané v obcích Nový Malín, Mladoňov a Hrabišín.
ODPADNÍ VODA
Za odpadní vodu považujeme takovou vodu, jejíž kvalita byla zhoršena lidskou činností. Rozdělujeme ji na komunální odpadní vodu (vzniká každodenní lidskou činností - z domácností, škol, úřadů, od živnostníků apod.) a na průmyslovou odpadní vodu, která vzniká v průmyslových podnicích. Součástí odpadních vod mohou být i vody srážkové.
Odpadní voda musí být před vypuštěním zpět do vodního toku vyčištěna, proto je systémem stok a kanalizace odváděna do čistírny odpadních vod (ČOV), kde se voda čistí a následně je vypouštěna zpět do toku.
Vyčištěná odpadní voda z ČOV Nový Malín a z ČOV Mladoňov je průběžně před vypouštěním zpět do vodoteče monitorována. Požadavky na kvalitu a rozsah sledování vypouštěných odpadních vod jsou stanoveny v rozhodnutích vodoprávního úřadu, které dle platné legislativy (nařízení vlády č. 401/2015 Sb.) určují pro danou čistírnu
četnost ověřování kvality odpadní vody a maximální hodnoty znečištění ve vyčištěné odpadní vodě.
Kvalita vypouštěných odpadních vod ČOV Nový Malín

